Astoņzobu mizgrauzis posta Gaujas Nacionālo parku
Astoņzobu mizgrauzis posta Gaujas parku - izplatās no eglēm uz priedēm.
Šogad vairākās vietās Latvijā fiksēta īpaši bīstama meža kaitēkļa astoņzobu egļu mizgrauža pastiprināta savairošanās.
Īpašas bažas rada Gaujas nacionālā parka teritorija, kur mizgrauži ir masveidā savairojušies un iznīcina lielas meža stādījumu platības, tostarp postījumiem priedēm, vēsta Valsts meža dienesta (VMD) portāls.
"Pagaidām vēl nav noskaidrots, kāpēc mizgrauži plosās meža audzē tieši Gaujas nacionālajā parkā. Iespējams, tas saistīts ar to, ka mizgrauži visbiežāk apdzīvo ciršanas vecumu sasniegušās vai pat pārsniegušās egles, un tādi meža stādījumi šāda veida parkos ir daudz," stāsta GNP Mežsaimniecības un vides aizsardzības departamenta vadītājs Andis Purs.
Speciālisti liek domāt, ka kaitēkļa izplatību Gaujas nacionālajā parkā, iespējams, veicinājusi sausā 2017. gada vasara un salīdzinoši lielais vēja nopūsto koku skaits. Pēdējo divu gadu laikā ne tikai parkā, bet arī visā Latvijā ir vērojama neparasta situācija: īpašu aktivitāti izrādījusi otrā mizgraužu paaudze, kas iznīcinājušas diezgan lielas meža platības.
Šoruden Gaujas nacionālajā parkā atklāts vēl viens netipisks gadījums: būtiskus postījumus priedēm nodarījis arī astoņzobu egļu mizgrauzis. Parasti mizgraužu bojātajos egļu un priežu stādījumos priedes saglabājas dzīvotspējīgas, taču šoreiz arī iet bojā.